| Display |
|---|
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Touchscreen | No |
| Active display area (W x H) | 27.5 x 15.5" (698.4 x 392.9 mm) |
| Display type | LED |
| Display diagonal | 32" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Vertical scan range | 59.8 - 70.09 Hz |
| Supported video modes | 480i,480p,720p,1080i,1080p |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 31.47 - 63.98 kHz |
| Audio |
|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL, FCC, Energy Star 7.0, EPEAT, Mexico Energy, CE, ErP, EAC |
| VESA mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Purpose | Retail |
| Panel life | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Remote (IR) output | 1 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 41 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Energy Star certified | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Technical details |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 28.9" (733 mm) |
| Depth | 2.24" (57 mm) |
| Height | 17" (431.2 mm) |
| Weight | 13.9 lbs (6.3 kg) |
| Packaging data |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Package width | 31.3" (794 mm) |
| Package depth | 5.43" (138 mm) |
| Package height | 19.5" (496 mm) |
| Package weight | 17.8 lbs (8.07 kg) |
snippet location product_description