| Display |
|---|
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Active display area (W x H) | 27.5 x 15.5" (698.4 x 392.9 mm) |
| Colour gamut | 72% |
| Display type | LED |
| Display diagonal | 32" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 330 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.00477 x 0.0143" (0.121 x 0.364 mm) |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Audio |
|---|
| RMS rated power | 10 W |
| Number of speakers | 1 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Design | Digital signage flat panel |
| Bezel width (top) | 0.413" (1.05 cm) |
| Bezel width (side) | 0.413" (1.05 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.591" (1.5 cm) |
| Colour of product | Black |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| Plug and Play | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Remote (IR) output | 1 |
| USB port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| Power |
|---|
| Heat dissipation | 262.57 BTU/h |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Computer system |
|---|
| Operating system installed | Samsung Proprietary OS |
| Technical details |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Thin Client |
|---|
| Operating system installed | Samsung Proprietary OS |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 28.4" (721.4 mm) |
| Depth | 1.96" (49.9 mm) |
| Height | 16.5" (420.3 mm) |
| Weight | 9.7 lbs (4.4 kg) |
| Packaging data |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Cables included | AC |
| Package width | 32.1" (815 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Package height | 19.3" (491 mm) |
| Package weight | 13 lbs (5.9 kg) |
| Other features |
|---|
| Bezel width (top) | 0.413" (1.05 cm) |
| Bezel width (side) | 0.413" (1.05 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.591" (1.5 cm) |
snippet location product_description