Sale
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1410 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 |
| Input frequency | 50/60 |
| Nominal current output | 15 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 180" (4.57 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Colour | |
| Colour of product | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.2 lbs (1.45 kg) |
| Width | 13.7" (349 mm) |
| Depth | 2.52" (64 mm) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Material | |
| Material | Metal |