Sale
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1410 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 |
| Input frequency | 50/60 |
| Nominal current output | 15 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Technical details | |
| Over current protection | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Colour | |
| Colour of product | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Width | 13.7" (349 mm) |
| Depth | 2.52" (64 mm) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL 60601-1, UL 60950-1 (USA), CAN/CSA-C22.2 No. 601.1-M90, 60950-1-03 (Canada) |
| RoHS compliance | Yes |
| Material | |
| Material | Metal |