Sale
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 |
| Input frequency | 50/60 |
| Nominal current output | 15 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Technical details | |
| Type | 2P+T |
| Colour | |
| Colour of product | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.84 lbs (1.29 kg) |
| Width | 4.28" (108.7 mm) |
| Depth | 2.17" (55.1 mm) |
| Height | 9.94" (252.5 mm) |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Material | |
| Material | Metal |
| Packaging data | |
| Package width | 6.1" (155 mm) |
| Package depth | 2.36" (60 mm) |
| Package height | 10.1" (257 mm) |
| Other features | |
| Package width | 6.1" (155 mm) |
| Package depth | 2.36" (60 mm) |
| Package height | 10.1" (257 mm) |
| Width (imperial) | 4.28" |
| Height (imperial) | 9.94" |
| Depth (imperial) | 2.17" |
| Package weight | 3057.8 lbs (1387 kg) |