| Design |
|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL60950-1: 2007 R12.11 (USA), CAN/CSA-C22.2 NO. 60950-1-07+A1: 2011 (Canada) FCC CLASS A PART 15 (Emissions) NOM (Mexico) TAA Compliant |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 30 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA L5-20R |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Power |
|---|
| Maximum power | 2900 W |
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 30 A |
| Ports & interfaces |
|---|
| Master AC outlets quantity | 24 |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA L5-20R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Management features |
|---|
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP, NTP |
| Monitoring | Power |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 0U |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Mounting | Vertical |
| Monitoring | Power |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 122 °F |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 122 °F |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Packaging content |
|---|
| Manual | Yes |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL60950-1: 2007 R12.11 (USA), CAN/CSA-C22.2 NO. 60950-1-07+A1: 2011 (Canada) FCC CLASS A PART 15 (Emissions) NOM (Mexico) TAA Compliant |
| RoHS compliance | Yes |
| Display |
|---|
| Display | LCD |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 16.1 lbs (7.3 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 6.1 x 75.8 x 4.49" (155 x 1925 x 114 mm) |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 2.2 x 2.05 x 70.1" (56 x 52 x 1780 mm) |
| Weight | 9.94 lbs (4.51 kg) |
| Package weight | 16.1 lbs (7.3 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 6.1 x 75.8 x 4.49" (155 x 1925 x 114 mm) |
snippet location product_description