| Design |
|---|
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL 60950-1 (USA, Canada), CE (Int'l), Class A (Emissions), NOM (Mexico), TAA |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 20 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Nominal output voltage | 200-240 |
| Power |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Nominal output voltage | 200-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 20 A |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-20P, IEC-320 C20 |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| LED indicators | Yes |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 0U |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Mounting | Vertical |
| Input connection type | NEMA L6-20P, IEC-320 C20 |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL 60950-1 (USA, Canada), CE (Int'l), Class A (Emissions), NOM (Mexico), TAA |
| RoHS compliance | Yes |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 2.2 x 2.64 x 70" (56 x 67 x 1778 mm) |
| Weight | 8.38 lbs (3.8 kg) |
| Weight (imperial) | 8.5 |
snippet location product_description