| Design |
|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Colour of product | Black |
| Certification | TAA, UL, CE, FCC, NOM, EN55022:2010+2011, EN55024:2010 |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Power plug | C20 coupler |
| Maximum current | 20 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Maximum current | 20 A |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Management features |
|---|
| Supported network protocols | HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP, NTP |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| LED indicators | Power, Status |
| Display | LCD |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 0U |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Mounting | Vertical |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates |
|---|
| Certification | TAA, UL, CE, FCC, NOM, EN55022:2010+2011, EN55024:2010 |
| RoHS compliance | Yes |
| Display |
|---|
| Display | LCD |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 14.2 lbs (6.44 kg) |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Power, Status |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 6.4" (162.6 mm) |
| Package depth | 73" (1854.2 mm) |
| Package height | 5.3" (134.6 mm) |
| Dimensions (WxDxH) | 2.2 x 2.64 x 699.9" (56 x 67 x 17778 mm) |
| Weight | 8.51 lbs (3.86 kg) |
| Package weight | 14.2 lbs (6.44 kg) |
snippet location product_description