| Design |
|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Monitored |
| Rack mounting | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL 60950-1, NOM, TAA |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 30 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Nominal output voltage | 200-240 |
| Power |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Nominal output voltage | 200-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 30 A |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| LED indicators | Yes |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Monitored |
| Rack mounting | 0U |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL 60950-1, NOM, TAA |
| RoHS compliance | Yes |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 16.5 lbs (7.5 kg) |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 6.81" (173 mm) |
| Package depth | 20" (508 mm) |
| Package height | 73.5" (1867 mm) |
| Dimensions (WxDxH) | 2.2 x 2.64 x 70" (56 x 67 x 1778 mm) |
| Weight | 11.5 lbs (5.22 kg) |
| Package weight | 16.5 lbs (7.5 kg) |
snippet location product_description