| Management features |
|---|
| Switch type | Unmanaged network switch |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking |
|---|
| 10G support | No |
| Data transmission |
|---|
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design |
|---|
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC CE |
| Rack mounting | No |
| Performance |
|---|
| Buffer size | 1024 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 5 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Technical details |
|---|
| Colour of product | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Housing material | Metal |
| Rack mounting | No |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC CE |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 5.63" (143 mm) |
| Depth | 4.09" (104 mm) |
| Height | 1.42" (36 mm) |
| Weight | 18.1 oz (512 g) |
| Packaging data |
|---|
| Terminal block included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content |
|---|
| Terminal block included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Other features |
|---|
| Power requirements | 12 - 56 VDC |
snippet location product_description