| Management features |
|---|
| Switch type | Unmanaged network switch |
| Web-based management | No |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.3u,IEEE 802.1p,IEEE 802.3x,IEEE 802.3,IEEE 802.3az,IEEE 802.3ab |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission |
|---|
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design |
|---|
| Colour of product | White |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE |
| Rack mounting | No |
| Performance |
|---|
| Buffer size | 2048 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 2771342 h |
| Power |
|---|
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Input current | 0.3 |
| Power connector | DC-in jack |
| Technical details |
|---|
| Colour of product | White |
| Mean time between failures (MTBF) | 2771342 h |
| Rack mounting | No |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC, CE |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 9.88" (251 mm) |
| Depth | 6.22" (158 mm) |
| Height | 1.89" (48 mm) |
| Weight | 22.6 oz (642 g) |
| Packaging data |
|---|
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content |
|---|
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
snippet location product_description