| Management features |
|---|
| Switch type | Unmanaged network switch |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| SFP module slots quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 1 |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.3u,IEEE 802.3x,IEEE 802.3,IEEE 802.3z,IEEE 802.3ab |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission |
|---|
| MAC address table | 2048 entries |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design |
|---|
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC CE |
| Performance |
|---|
| Buffer size | 1024 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 3.84 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Technical details |
|---|
| Colour of product | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Housing material | Metal |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC CE |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 5.63" (143 mm) |
| Depth | 4.09" (104 mm) |
| Height | 1.42" (36 mm) |
| Weight | 18.1 oz (514 g) |
| Packaging data |
|---|
| Terminal block included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Quick start guide | No |
| Packaging content |
|---|
| Terminal block included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Quick start guide | No |
snippet location product_description