Sale
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged network switch |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Terminal block port | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x,IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Throughput | 8.9 Mpps |
| MAC address table | 1024 entries |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| DIN rail mounting | Yes |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC, CE RoHS |
| Rack mounting | No |
| Performance | |
| Buffer size | 1024 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Auto-negotiation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 5.76 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input voltage | 12 Ì¢âÂÛÏ 56 |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Housing material | Metal |
| Rack mounting | No |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power protection features | Overload |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 Ìâå¡C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.63" (143 mm) |
| Depth | 4.13" (105 mm) |
| Height | 1.77" (45 mm) |
| Weight | 24.7 oz (700 g) |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
| Terminal block port | Yes |
| Input voltage | 12 Ì¢âÂÛÏ 56 |