Sale
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged network switch |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC, CE |
| Rack mounting | No |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Power | |
| Power consumption (max) | 5.76 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Housing material | Metal |
| Rack mounting | No |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 200 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.09" (104 mm) |
| Depth | 1.42" (36 mm) |
| Height | 5.63" (143 mm) |
| Weight | 19.5 oz (554 g) |
| Packaging data | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |