Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Performance | |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | FCC, RoHS |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Networking | |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| Bandwidth | |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Certificates | |
| Certification | FCC, RoHS |
| Power | |
| Power requirements | 12VDC / 1.0A |
| Design | |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.85" (174 mm) |
| Depth | 4.72" (120 mm) |
| Height | 1.13" (28.8 mm) |