Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Performance | |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Frequency band | 5.15 - 5.85 |
| Web-based management | Yes |
| Receiver sensitivity | 802.11a: 54M: -75dBm, 48M: -76dBm, 36M: -83dBm, 6-24M: -95dBm 802.11n: MCS15: -73dBm, MCS14: -74dBm, MCS13: -76dBm, MCS12: -80dBm, MCS11: -83dBm, MCS10: -88dBm, MCS9: -90dBm, MCS8: -93dBm, MCS7: -73dBm, MCS6: -74dBm, MCS5: -76dBm, MCS4: -80dBm, MCS3: -83dBm, MCS2: -88dBm, MCS1: -90dBm, MCS0: -93dBm |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11n |
| Maximum outdoor range | 590551.2" (15000 m) |
| Management platform | PharOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | - FCC/UL/IC/GS/PSB/C-tick/SAA/S-Mark/KC-mark - RoHS |
| Built-in processor | Yes |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 5.15 - 5.85 |
| Maximum outdoor range | 590551.2" (15000 m) |
| Networking | |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11n |
| Protocols | |
| Management protocols | TDMA |
| Bandwidth | |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Ports & interfaces | |
| Interface | Ethernet |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP,TKIP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| MAC address filtering | Yes |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Management platform | PharOS |
| Antenna | |
| Integrated antenna | Yes |
| Detachable antenna(s) | No |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 13 dBi |
| Certificates | |
| Certification | - FCC/UL/IC/GS/PSB/C-tick/SAA/S-Mark/KC-mark - RoHS |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100-240 |
| Input frequency | 50 - 60 |
| Input current | 0.8 |
| Design | |
| Colour of product | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| System requirements | |
| Compatibility | PC |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vistaâ„¢ or Windows 8, Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Wireless range | 590551.2" (15000 m) |
| Receiver sensitivity | 802.11a: 54M: -75dBm, 48M: -76dBm, 36M: -83dBm, 6-24M: -95dBm 802.11n: MCS15: -73dBm, MCS14: -74dBm, MCS13: -76dBm, MCS12: -80dBm, MCS11: -83dBm, MCS10: -88dBm, MCS9: -90dBm, MCS8: -93dBm, MCS7: -73dBm, MCS6: -74dBm, MCS5: -76dBm, MCS4: -80dBm, MCS3: -83dBm, MCS2: -88dBm, MCS1: -90dBm, MCS0: -93dBm |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Colour | |
| Colour | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.82" (224 mm) |
| Depth | 2.95" (75 mm) |
| Height | 2.36" (60 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Wireless range | 590551.2" (15000 m) |
| Compatibility | PC |
| Colour | Yes |