Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3af |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3af |
| Security | |
| SSID Broadcast on/off | Yes |
| Number of SSID support | 8 |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP,HTTPS,SNMP,SSID,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Cable lock slot | Kensington |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Antenna | |
| Integrated antenna | Yes |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Ceiling, In-wall |
| Cable lock slot | Kensington |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Depth | 7.09" (180 mm) |
| Height | 1.87" (47.5 mm) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| AC adapter included | Yes |