Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Maximum outdoor range | 3937" (100 m) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 |
| Maximum outdoor range | 3937" (100 m) |
| Networking | |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| MAC address filtering | Yes |
| Cable lock slot | Kensington |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Antenna | |
| Integrated antenna | Yes |
| Antenna type | Omni |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 24 |
| Input current | 1 |
| Design | |
| Colour of product | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Kensington |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8, 7, Vista, XP |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Depth | 7.09" (180 mm) |
| Height | 1.87" (47.5 mm) |