Sale
| Performance | |
|---|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Wi-Fi | No |
| Number of users | 3 user(s) |
| Data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 1901,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Built-in power socket | Yes |
| PowerLine standard | HomePlug AV2 |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Maximum operating distance | 11811" (300 m) |
| Encryption button | Yes |
| Technical details | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Wi-Fi | No |
| Number of users | 3 user(s) |
| Data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 1901,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Built-in power socket | Yes |
| PowerLine standard | HomePlug AV2 |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Maximum operating distance | 11811" (300 m) |
| LED indicators | Yes |
| Encryption button | Yes |
| Colour of product | White |
| RoHS compliance | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 |
| AC input frequency | 50 |
| Current | 16 A |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Colour of product | White |
| RoHS compliance | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Enterprise x64,Windows 8 Pro,Windows 8 Pro x64,Windows 8 x64,Windows Vista Business,Windows Vista Business x64,Windows Vista Enterprise,Windows Vista Enterprise x64,Windows Vista Home Basic,Windows Vista Home Basic x64,Windows Vista Home Premium,Windows Vista Home Premium x64,Windows Vista Ultimate,Windows Vista Ultimate x64,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.16" (131 mm) |
| Depth | 2.83" (72 mm) |
| Height | 1.65" (42 mm) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pcs |
| Cables included | LAN (RJ-45) |