| Performance |
|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 1901,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| PowerLine standard | HomePlug 1.0 |
| Technical details |
|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 1901,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| PowerLine standard | HomePlug 1.0 |
| LED indicators | Yes |
| Colour of product | White |
| Certification | CE FCC |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 3.6 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Design |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Colour of product | White |
| Certification | CE FCC |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Packaging content |
|---|
| Quantity per pack | 2 pcs |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
snippet location product_description