Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Interface | RF Wireless |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Networking | |
| WPS push button | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 6,11,54,300,867 Mbit/s |
| Antenna | |
| Antenna | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 8,Windows XP Home |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 8,Windows XP Home |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.63" (92.2 mm) |
| Depth | 1.14" (29 mm) |
| Height | 0.575" (14.6 mm) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Other features | |
| Antenna type | Internal |