HP 5800-48G-PoE+ Switch with 1 Interface Slot Switch 48 Ports
$4,284.38
$5,712.50
(You save
$1,428.12
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JC104A |
| Manufacturer UPC # | 0885631165898 |
| Product Description | HP A5800-48G-PoE Switch - Switch - L3 - managed - 48 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x SFP+ - rack-mountable - PoE |
| Device Type | Switch - 48 ports - L3 - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x SFP+ |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| MAC Address Table Size | 32K entries |
| Routing Protocol | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), RIPng |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Features | Flow control, routing, layer 3 switching, layer 2 switching, DHCP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, MLD snooping, Equal-Cost Multipath (ECMP), STP Root Guard, Unicast Reverse Path Forwarding (URPF) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 16.8 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 18.7 lbs |
| Localization | English / United States |