General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG542A |
| Manufacturer UPC # | 0887111430458 |
| Product Description | HP 5500-48G-PoE+-4SFP HI Switch with 2 Interface Slots - Switch - managed - 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP + 2 x 10 Gigabit SFP+ - rack-mountable - PoE+ |
| Device Type | Switch - 48 ports - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| Performance | Routing/switching capacity : $371 ($371 (224 Gbp))s Throughput : 166.6 Mpps |
| Capacity | IPv4 routing table entries : 12000 IPv6 routing table entries : 6000 |
| MAC Address Table Size | 32000 entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | OSPF, RIP, IS-IS, BGP, IGMP, VRRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, ECMP, RIPng, MLD, IS-ISv6, BGP-4+, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTPS, SSH-2, CLI |
| Features | Layer 2 switching, DHCP support, ARP support, MPLS support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IPv6 support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), MLD snooping, Device Link Detection Protocol (DLDP) support, Rapid Ring Protection Protocol (RRPP) support, Equal-Cost Multipath (ECMP), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), Endpoint Admission Defense (EAD), STP Root Guard, Unicast Reverse Path Forwarding (URPF), IPv4 support, LLDP support, dual firmware images, port isolation, packet storm protection, Generic Attribute Registration Protocol (GARP), Intelligent Resilient Framework Technology (IRF), Multicast Source Discovery Protocol (MSDP), Multicast Border Gateway Protocol (MBGP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 18.1 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 23.1 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |