Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG239A |
| Manufacturer UPC # | 0886112005566 |
| Product Description | HP A5500-48G-PoE+ SI Switch with 2 Interface Slots - Switch - L4 - managed - 48 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x shared SFP - rack-mountable - PoE |
| Device Type | Switch - 48 ports - L4 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x shared SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| Performance | Routing/switching capacity : $318 ($318 (192 Gbp))s Throughput : up to 142.9 Mpps |
| MAC Address Table Size | 16K entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 |
| Routing Protocol | RIP-1, RIP-2, static IP routing |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Features | Flow control, routing, layer 2 switching, DHCP support, power over Ethernet (PoE), BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, IPv6 support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), Jumbo Frames support, MLD snooping, Device Link Detection Protocol (DLDP) support, Endpoint Admission Defense (EAD), STP Root Guard, Unicast Reverse Path Forwarding (URPF) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 16.5 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 16.5 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |