HP 5830AF-48G Switch with 1 Interface Slot Switch 48 Ports
$6,488.99
$8,651.99
(You save
$2,163.00
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JC691A |
| Manufacturer UPC # | 0886111602148 |
| Product Description | HP 5830AF-48G Switch with 1 Interface Slot - Switch - L3 - managed - 48 x 10/100/1000 + 2 x shared SFP + 2 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - L3 - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 + 2 x shared SFP + 2 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Performance | Switching capacity : $265 ($265 (160 Gbp))s Throughput : 119 Mpps |
| Capacity | Routing table entries : 12000 |
| MAC Address Table Size | 32000 entries |
| Routing Protocol | OSPF, RIP, BGP-4, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, TFTP, CLI |
| Features | Flow control, DHCP support, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, MAC address filtering, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), MLD snooping, Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVST+), Device Link Detection Protocol (DLDP) support, Rapid Ring Protection Protocol (RRPP) support, Equal-Cost Multipath (ECMP), Endpoint Admission Defense (EAD), LLDP support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ac, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 18.1 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 14.8 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |