HP 2920-48G-POE+ 740 W Switch Switch 48Ports Managed Rack Mountable
$1,811.25
$2,415.00
(You save
$603.75
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9836A |
| Manufacturer UPC # | 0887758353578 |
| Product Description | HP 2920-48G-POE+ 740 W Switch - Switch - L3 - managed - 44 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x combo Gigabit SFP - rack-mountable - PoE+ |
| Device Type | Switch - 48 ports - L3 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 44 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 740 W |
| Performance | Throughput : 130.9 Mpps Switching capacity : $292 ($292 (176 Gbp))s |
| Capacity | IPv4 routing table entries : 2048 IPv6 routing table entries : 256 |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9220 |
| Routing Protocol | RIP, RIP-2, static IP routing, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SMON, SSH, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, SNTP support, sFlow, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), PoE+, STP Root Guard, Uni-Directional Link Detection (UDLD), LLDP support, Link Aggregation Control Protocol (LACP), Energy Efficient Ethernet, Class of Service (CoS), Generic Attribute Registration Protocol (GARP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.1AX |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 13.2 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 12.9 lbs |
| Localization | English / United States |