HP 2530-48G Switch Switch 48Ports Managed Desktop-Rack-mountable
$4,523.31
$5,427.97
(You save
$904.66
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9775A |
| Manufacturer UPC # | 0886112458140 |
| Product Description | HP 2530-48G Switch - Switch - managed - 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP - desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - managed |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP |
| Performance | Throughput : 77.3 Mpps Switching capacity : $172 ($172 (104 Gbp))s |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9220 |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, TFTP, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, SNTP support, sFlow, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Multicast Suppression, STP Root Guard, LLDP support, dual firmware images, Class of Service (CoS), Generic Attribute Registration Protocol (GARP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 10 in x 1.8 in |
| Approximate Weight | 6.8 lbs |
| Localization | English / United States |