HP 2920-24G-POE+ Switch Switch 24 Ports Managed Rack-mountable
$2,475.20
$2,970.24
(You save
$495.04
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9727A |
| Product Description | HP 2920-24G-POE+ Switch - Switch - L3 - managed - 20 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP - rack-mountable - PoE+ |
| Device Type | Switch - 24 ports - L3 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 20 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| Performance | Throughput : 95.2 Mpps Switching capacity : $212 ($212 (128 Gbp))s |
| Capacity | IPv4 routing table entries : 2048 IPv6 routing table entries : 256 |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Routing Protocol | RIP, IGMP, static IP routing, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SMON, SSH, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, BOOTP support, ARP support, DoS attack prevention, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, sFlow, RADIUS support, Uni-Directional Link Detection (UDLD), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Energy Efficient Ethernet, Class of Service (CoS) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.1AX |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 13.2 in x 1.8 in |
| Approximate Weight | 12 lbs |