Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9726A |
| Product Description | HP 2920-24G Switch - Switch - managed - 20 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 24 ports - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 20 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Performance | Throughput : 95.2 Mpps Switching capacity : $212 ($212 (128 Gbp))s |
| Routing Protocol | RIP, static IP routing |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, CLI |
| Features | DoS attack prevention, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, Class of Service (CoS) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.3az, IEEE 802.1AX |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 13.2 in x 1.8 in |
| Approximate Weight | 11.6 lbs |
| Localization | English / United States |