Sale
| Product Description | HP 3800-24G-2XG Switch - switch - 24 ports - managed - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 24 ports - L3 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10Gb Ethernet |
| Performance | Throughput : 65.4 Mpps ¦ Switching capacity : 88 Gbps |
| MAC Address Table Size | 65K entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, MLDv2, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Features | Flow control, layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), MLD snooping, STP Root Guard, Uni-Directional Link Detection (UDLD), fan tray, MAC address lockout |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1v, IEEE 802.3an |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Redundancy | Optional |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 18.4 in x 1.7 in |
| Weight | 15.9 lbs |
| General | |
| Device Type | Switch - 24 ports - L3 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable - 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10Gb Ethernet |
| Performance | Throughput : 65.4 Mpps ¦ Switching capacity : 88 Gbps |
| MAC Address Table Size | 65K entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, MLDv2, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Authentication Method | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Features | Flow control, layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), MLD snooping, STP Root Guard, Uni-Directional Link Detection (UDLD), fan tray, MAC address lockout |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1v, IEEE 802.3an |
| Processor | 2 |
| RAM | 2 GB - SDRAM |
| Flash Memory | 4 GB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 24 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x 10Gb Ethernet - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 - management ¦ 1 x RJ-45 - management |
| Expansion Slots | 1 (total) / 1 (free) x Stacking Module slot |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply - hot-plug |
| Installed Qty | 1 (installed) / 2 (max) |
| Power Redundancy | Optional |
| Power Redundancy Scheme | 1+1 (with optional power supply) |
| Voltage Required | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Miscellaneous | |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Compliant Standards | FCC Class A certified, CISPR 24, EN 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950, RoHS, IEC 60950-1, EN 60950-1, EN 60825 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 18.4 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 15.9 lbs |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 131 °F |
| Humidity Range Operating | 15 - 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -40 °F |
| Max Storage Temperature | 158 °F |
| Humidity Range Storage | 15 - 90% (non-condensing) |