General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9728A |
| Product Description | HP 2920-48G Switch - Switch - L3 - managed - 44 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - L3 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 44 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Performance | Throughput : 130.9 Mpps Switching capacity : $292 ($292 (176 Gbp))s |
| Capacity | IPv4 routing table entries : 2048 IPv6 routing table entries : 256 |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Routing Protocol | RIP, IGMP, static IP routing, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SMON, SSH, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, BOOTP support, ARP support, DoS attack prevention, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, sFlow, RADIUS support, Uni-Directional Link Detection (UDLD), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Energy Efficient Ethernet, Class of Service (CoS) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.3az, IEEE 802.1AX |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 13.2 in x 1.8 in |
| Approximate Weight | 11.9 lbs |