| Management features |
|---|
| Reset button | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking |
|---|
| 10G support | No |
| Design |
|---|
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | No |
| Performance |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 150 W |
| Input voltage | 110 - 230 |
| Technical details |
|---|
| Colour of product | Black |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Rack mounting | No |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 23 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Certificates |
|---|
| Certification | CE, FCC, IC |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 8.27" (210 mm) |
| Depth | 7.28" (185 mm) |
| Height | 1.61" (41 mm) |
| Weight | 2.73 lbs (1.24 kg) |
| Other features |
|---|
| Input voltage | 110 - 230 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
snippet location product_description