| Power |
|---|
| Output power | 2400 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 |
| Surge energy rating | 480 J |
| Output power capacity | 3000 VA |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R,NEMA 5–20R,NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Technical details |
|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Battery |
|---|
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Design |
|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Colour of product | Black |
| Performance |
|---|
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 112.4 lbs (51 kg) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL1778 (USA), CSA C22.2 No. 107.3 (Canada), NOM (Mexico), Class A, FCC Part 68 / Industry Canada, RoHS. |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 23" (584 mm) |
| Package depth | 31.5" (800 mm) |
| Package height | 11.3" (286 mm) |
| Weight | 73.9 lbs (33.5 kg) |
| Width | 17.8" (451 mm) |
| Package weight | 112.4 lbs (51 kg) |
| Height | 5.24" (133 mm) |
| Depth | 26" (660 mm) |
| Other features |
|---|
| Input connection type | NEMA L5-30P |
snippet location product_description