| Power |
|---|
| Output power | 2500 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Surge energy rating | 504 J |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 3000 VA |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R,NEMA 5–20R,NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Technical details |
|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Response time | 4 ms |
| Battery |
|---|
| Typical backup time at half load | 15 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Colour of product | Black |
| Performance |
|---|
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 78.3 lbs (35.5 kg) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC, Part 15 Category A, ROHS |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 22" (559 mm) |
| Package depth | 32.8" (833 mm) |
| Package height | 9.02" (229 mm) |
| Weight | 68.8 lbs (31.2 kg) |
| Width | 17.3" (439 mm) |
| Package weight | 78.3 lbs (35.5 kg) |
| Height | 3.5" (89 mm) |
| Depth | 26" (660 mm) |
| Other features |
|---|
| Output connections | 6 x 5-15/20R |
| Input connection type | L5-30P |
| Mac compatibility | Yes |
snippet location product_description