| Power |
|---|
| Output power | 1000 W |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 94% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 1500 VA |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Technical details |
|---|
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Number of phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Material | Steel |
| Battery |
|---|
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 17.7 min |
| Typical backup time at full load | 6.5 min |
| Replacement battery cartridge | RBC93-2U |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Cooling |
|---|
| Fan | Yes |
| Cooling type | Active |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Colour of product | Black |
| Material | Steel |
| Display | LED |
| Performance |
|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Number of phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Cooling type | Active |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Display |
|---|
| Display | LED |
| Sound emission |
|---|
| Noise level | 45 dB |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 58.6 lbs (26.6 kg) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC Part 15 Category A (EMI) CSA NOM UL1778 |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 20" (508 mm) |
| Package depth | 23.5" (597 mm) |
| Package height | 8.82" (224 mm) |
| Weight | 46.5 lbs (21.1 kg) |
| Width | 18" (456 mm) |
| Package weight | 58.6 lbs (26.6 kg) |
| Height | 3.46" (88 mm) |
| Depth | 13.5" (342 mm) |
| Other features |
|---|
| Nominal output voltage | 120 |
| Nominal input voltage | 120 |
| Fan | Yes |
| Compatible operating systems | Windows, Mac OS X |
snippet location product_description