Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 2 |
| Video port type | HDMI |
| Cable types supported | Cat5,Cat6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Connector(s) | RJ45 (FEMALE) (X4), HDMI (FEMALE) (X2) |
| Video | |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Full HD | Yes |
| HDCP | Yes |
| Supported video modes | 1080p |
| 3D | Yes |
| Colour | |
| Colour of product | Black |
| Power | |
| Output current | 2 A |
| Output voltage | 5 V |
| Input voltage | 100-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating distance | 1771.7" (45 m) |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 5 x 4 x 11.3" (127 x 101.6 x 286 mm) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | HDMI |