Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 2 |
| Video port type | HDMI |
| Audio ports quantity | 1 |
| Cable types supported | Cat5,Cat6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Video | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Colour depth | 24 bit |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 1200 (UXGA) |
| HDCP | Yes |
| Supported video modes | 480i,480p,720p,1080i,1080p |
| Colour | |
| Colour of product | Black |
| Power | |
| Input current | 0.5 |
| Output current | 2 A |
| Output voltage | 5 V |
| Input voltage | 100-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | TAA, RoHS |
| Indication | |
| Power LED | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 3.6 x 2.5 x 1" (91.4 x 63.5 x 25.4 mm) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |