| Power |
|---|
| Output current | 2.1 A |
| Performance |
|---|
| Power supply type | Outdoor |
| Purpose | Notebook |
| Supplementary power connectors | 7 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connector(s) | USB |
| Compatibility | Acer, Asus, Compaq, Dell, Fujitsu, Gateway, HP, IBM, Lenovo, Panasonic, Sony, Toshiba, iPad, iPad 2, Tablet PCs, iPhone, Blackberry |
| Certification | RoHS |
| Technical details |
|---|
| Power supply type | Outdoor |
| Purpose | Notebook |
| Supplementary power connectors | 7 |
| Connector(s) | USB |
| Compatibility | Acer, Asus, Compaq, Dell, Fujitsu, Gateway, HP, IBM, Lenovo, Panasonic, Sony, Toshiba, iPad, iPad 2, Tablet PCs, iPhone, Blackberry |
| Design |
|---|
| Colour of product | Black |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Certificates |
|---|
| Certification | RoHS |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 11" (279.4 mm) |
| Package depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 22.9 oz (648.6 g) |
| Width | 2" (50.8 mm) |
| Depth | 4.5" (114.3 mm) |
| Height | 1.2" (30.5 mm) |
| Package width | 11" (279.4 mm) |
| Package depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Other features |
|---|
| Short circuit protection | Yes |
snippet location product_description