Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ports quantity | 4 |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Colour of product | Black |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 7.55" (191.7 mm) |
| Package depth | 1.2" (30.4 mm) |
| Package height | 4.75" (120.6 mm) |
| Package weight | 4.48 oz (127 g) |
| Features | |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 7.55" (191.7 mm) |
| Package depth | 1.2" (30.4 mm) |
| Package height | 4.75" (120.6 mm) |
| Weight | 1.6 oz (45.3 g) |
| Package weight | 4.48 oz (127 g) |
| Width | 6.5" (165.1 mm) |
| Depth | 0.398" (10.1 mm) |
| Height | 2.8" (71.1 mm) |