| Data transmission |
|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Ports & interfaces |
|---|
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 7 |
| Technical details |
|---|
| Plug and Play | Yes |
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| Performance |
|---|
| Surge protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power |
|---|
| Power source type | AC |
| USB powered | No |
| Storage |
|---|
| Card reader integrated | No |
| Design |
|---|
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| Features |
|---|
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 5.6" (142.2 mm) |
| Depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Height | 1" (25.4 mm) |
| Packaging content |
|---|
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Terminal block included | Yes |
| Cables included | USB |
snippet location product_description