Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A,USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Cable length | 3.94" (0.1 m) |
| Ports quantity | 5 |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour of product | White |
| Cable colour | White |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 0.9 A |
| Design | |
| Flexible cable mount | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Colour of product | White |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.59 oz (45 g) |
| Width | 3.54" (90 mm) |
| Depth | 1.57" (40 mm) |
| Height | 0.472" (12 mm) |