Sale
| Hard drive | |
|---|---|
| Hard drive sustained transfer rate | 210 MiB/s |
| RoHS compliance | Yes |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Drive device, buffer size | 32 MB |
| Bytes per sector | 4096 |
| Hard disk number of heads | 2 |
| Start/stop cycles | 50000 |
| Device type | HDD |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive capacity | 500 GB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.94 W |
| Power consumption (off) | 0.94 W |
| Power consumption (idle) | 4.6 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Weight | 14.1 oz (400 g) |
| Height | 0.794" (20.2 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Device type | HDD |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Device type | HDD |