Sale
| Hard drive | |
|---|---|
| Hard drive sustained transfer rate | 140 MiB/s |
| RoHS compliance | Yes |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Drive device, buffer size | 128 MB |
| Average latency | 5.6 ms |
| Bytes per sector | 4096 |
| Device type | HDD |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Hard drive size | 2.5" |
| Hard drive capacity | 500 GB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 1.7 W |
| Power consumption (read) | 1.6 W |
| Power consumption (idle) | 0.45 W |
| Input voltage | 5 |
| Start-up current | 1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 400 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.75" (69.8 mm) |
| Weight | 3.17 oz (90 g) |
| Height | 0.276" (7 mm) |
| Depth | 3.95" (100.3 mm) |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Device type | HDD |
| Other features | |
| Device type | HDD |