Sale
| Performance | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080) |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 2.0/3.0 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPorts output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| HDMI version | 1.4a |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| USB cable length | 9.84" (0.25 m) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 7 x64,Windows 8.1,Windows 8.1 Enterprise,Windows 8.1 Enterprise x64,Windows 8.1 Pro,Windows 8.1 Pro x64,Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra,Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Mac compatibility | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.972" (24.7 mm) |
| Depth | 3.27" (83 mm) |
| Height | 0.559" (14.2 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |