Sale
| Manufacturer | Imation |
| Part No | 42149 |
| Product Description | Imation 3590E BW Tape Cartridge |
| Product Type | Magstar 3570 - Model C XL |
| Substrate | PET |
| Capacity | “B” Model (128 track) 10GB “E” Model (256 track) 20GB “H” Model (384 track) 30GB |
| Length | 320 meters |
| Thickness | Substrate 0.56 mils nominal (14.2 microns) Total 0.63 mils nominal (16.0 microns) |
| Durability | Long Length Test mode of 400 full file read-while-write passes . Short Length Test mode of 120,000+ Tread-forward passes read-forward passes. |
| Intrinsic coercivity (Hci) | 1,625 Oersteds (129.3 kA/m) +- 75 Oe using VSMwith time constant of 0.3 seconds.Broad Band No more than 1.0 dB lower than reference tape.Signal-To-Noise (average signal power to average integrated broad band [floor] noise power). |
| Data transfer rates | 7.0 MB/sec (up to 15.0 MB/sec compressed) |
| Data cartridge dimensions | 58.8 mm W x 16.2 mm H x 137.1 mm D |
Digital/system error characteristics | Track Less than one dropout for each 5 x 107 bits. Multi-Track/Coincident No more than 10 Permanent Errors Zero |
| Cartridge Shell Conditions | Leader Block Loading/Unloading Minimum of 5,000 load/unloads Cartridge Drop Test Suitable for single use after drop of up to 39.4 inches (1m) |
| Operating Conditions | 15°C to 32°C°C,20% RH to 80% RH;26°C wet bulb maximum |