General Specifications
| Product Name | Imation SLR 7 Data Cartridge 20/40 GB |
| Type | Storage media - SLR |
| Tape Cartridge | SLR7 |
| Tape Length | 1528.87 ft |
| Media Included Qty | 1 |
| Native Capacity | 20 GB |
| Compressed Capacity | 40 GB |
| Transfer rate | 3 MB/s |
| Compressed transfer rate | 6 MB/s |
| Tape size | 8 mm |
Technical Information
| Tape Technology: | SLR |
| Storage Capacity: | 20 GB (Native)/40 GB (Compressed) |
| Tape Length: | 1528.87 ft |
| Recording Method: | Linear Serpentine |
| Drive Supported: |
|
| Platform Supported: |
|