General Specifications
| Manufacturer: | Imation |
| Part Number: | 43836 |
| Product Name: | BlackWatch 3590 Half-Inch Tape Cartridges |
| Product Type: | Data Cartridge |
| Tape Technology: | 3590 |
| Storage Capacity: | 10 GB (Native)/20 GB (Compressed) |
| Tape Width: | 0.02" |
| Tape Length: | 1049.87 ft Storage |
| Recording Method: | Linear Serpentine |
| Drive Supported: | 3590 |
| Temperature: | 59°F (15°C) to 89.6°F (32°C) Operating |
| Humidity: | 20 to 80% Relative Humidity Operating |
Brief Overview
- Black Watch Tape Cartridge
- Half-Inch Tape
- 10 GB (Native)/20 GB (Compressed)
- Tape Length 1049.87 ft Storage
- Linear Serpentine
- PET (Polyethylene Terephthalate)
The Imation 43836 enterprise tape cartridge has a native capacity which ranges from 10 GB to 30 GB depending on the 3590 drive it is used with. Similarly, its compressed capacity also varies depending on the tape drive it is used with; ranging from 30 GB to 90 GB. With a PET (Polyethylene Terephthalate) tape formulation, the Imation 43836 is built to last and is durable for 400 full passes or 120,000 read-forward passes. The Imation 43836 features Imation's patented FlashGard Weld which prevents debris from sonic welding.
snippet location product_description