Sale
| Manufacturer/Supplier: | Imation Corp |
| Manufacturer Part Number: | 11864 |
| Brand Name: | Imation |
| Product Name: | 11864 SLR-5 Data Cartridge |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Package Type: | Retail |
| Product Type: | Data Cartridge |
| Tape Technology: | SLR - SLRtape5 |
| Storage Capacity: | 4 GB (Native)/8 GB (Compressed) |
| Tape Length: | 1500 ft Storage |
| Tape Width: | 0.25" |
| Recording Method: | Linear Serpentine |
| Drive Supported: | SLR5 |
| Color: | Clear |
| Height: | 0.7" |
| Width: | 4.0" |
| Depth: | 6.0" |
| Weight (Approximate): | 8.00 oz |
| Shipping Dimensions : | 1.0" Height x 4.25" Width x 6.5" Depth |
| Case Pack Qty : | 20 |
| Shipping Weight : | 0.62 lb |
| Additional Information: |
|
| System Requirements: |
|
| Compatibility: | SLR 5 Drives / Systems |
| Standard Warranty: | Lifetime |