General Specifications
| Brand Name: | Imation |
| Manufacturer Part Number: | 46168 |
| Manufacturer/Supplier: | Imation Corp |
| Marketing Information: | - 1PK Magnus 2.5GB (OEM# DC9250) SLR4 Cartridge - Media Format: PC - Linux Compatible |
| Package Contents: | - 1 cartridge in plastic storage case - 1 Insert of Write-on labels |
| Package Type: | Retail |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Product Name: | QIC Data Cartridge |
| Product Type: | Data Cartridge |
Miscellaneous |
| Package Contents: | - 1 cartridge in plastic storage case - 1 Insert of Write-on labels |
Physical Characteristics |
| Weight (Approximate): | 8 oz |
Product Information |
| Package Type: | Retail |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Tape Length: | 1200 ft |
Technical Information |
| Compressed Storage Capacity: | 5 GB |
| Native Storage Capacity: | 2.50 GB |
| Tape Length: | 1200 ft |
| Tape Technology: | QIC |
Warranty |
| Limited Warranty: | Lifetime |
Brief Overview
- QIC DC9250
- QIC
- 2.5GB Native/5 GB Compressed
- Linux Compatible
- Tape Length: 1200 ft
- Write-on labels
- Plastic storage case
Imation's offerings include magnetic and optical products that are a key ingredient in much of the world's technology infrastructure - from corporate data centers, to networks, to small businesses, to home users and the consumer. Robust features of Imation QIC tape assure less noise and stable data tracking. Textured drive belt has been embedded by Imation in QIC data tape cartridge that helps in high density recording and boosts the performance of read/write operations. Capacity of Imation QIC tape is 2.5 GB (native). Imation QIC magnus tape, part number 46168, features a specially coated tape media which help to elevate the overall efficiency.
snippet location product_description