Sale
| Manufacturer | IBM |
| Part No | 05h5188 |
| Product Description | IBM 3590E Magstar Extended High Performance |
| Type | Storage Media - Data Cartridge |
| Media Qty Included | 1 |
| Substrate | Polyethylene Naphthalate (PEN) Thickness 0.25 mils nominal (6.3 microns) |
| Total Thickness | 0.35 mils nominal (8.9 microns) |
| Durability | Long-length Minimum of 400 full file read-write passes. Short-length Minimum of 80,000+ read-forward passes. |
| Length | 634 meters |
| Intrinsic coercivity (Hci) | 1625 Oersteds (130 kA/m) +/- 75 Oe using VSM with a time constant of 0.3 seconds. |
| Data cartridge dimensions | 125 mm W x 109 mm H x 24.5 mm D |
| Achival life | Estimated archive life up to 30 years |
| Flammability | Self-extinguishing per UL94 |
| Operating Conditions | 15°C to 32 °C,20% RH to 80% RH; 26°C wet bulb maximum |
| Storage Conditions | 4°C to 32 °C,5% RH to 80% RH; 27°C wet bulb maximum |